Duyuru

Sitemizde bulunan metin ve görsel içeriğin kullanımına dair şartları içeren bir yazı kısa zamanda yayınlayacağız. Söz konusu şartları yayınlayana dek aşağıdaki bilgilendirmeyi yapıyoruz:

Görsellerin bir kısmı herkesin kullanımına açık stok fotoğraf sitelerinden elde edilmişken bir kısmı da bize aittir. Bu nedenle görselleri herhangi bir projesinde (ödev, internet sitesi vb.) kullanmak isteyen ziyaretçilerimizin hangi görseli kullanacağını içeren bir mesajı bize iletişim sayfasındaki form, e-mail veya yazı altlarındaki yorum kutucuğu yolu ile ulaştırması gerekmektedir.

Tespit Meclisi’nde bulunan yazılar da diğer internet sitelerinden farklı bilgiler içeren, kişisel araştırmaların, kitap taramalarının ve ingilizce kaynakların kullanımı sonucunda hazırlanmış metinlerdir. Sitedeki konu başlıkları farklı internet sitelerinde de bulunabilirken yazı içeriği ile özgünlüğümüzü sağladığımızı düşünmekteyiz. Sosyal bilimleri diğer bilimlerden ayıran önemli bir özelliği tarihi olayların fizik bilimindeki gibi laboratuvar ortamında tekrar edilememesi, gözlemlenememesidir. Bu nedenle bu bilim dalında öğrenmek başkalarının aktardığı bilgileri sentezlemek ile mümkün olabilmektedir. Biz de yazılarımızda görebileceğiniz gibi yazıların altında hangi kaynaklardan faydalandığımızı not düştük. Yazılarımızı bu noktada farklı kılan çok sayıda kaynaktan beslenerek ortaya iyi bir özet çıkarma çabamızdır. Bu noktada bazen bir cümlenin doğruluğunu teyit için iki veya üç kaynaktan doğrulama yapmaktayız. Kaynak kısmında ise yazıya daha çok şekil veren ve asıl faydalanılan kaynağı belirtmekteyiz.

Tüm bu bilgiler ışığında, Tespit Meclisi’nde bulunan yazıları herhangi bir projesinde (Ödev, internet sitesi vb.) kullanmak isteyen okurlarımızın bu yazıların altında bulunan yorum kutucuğunu doldurarak bizleri bilgilendirmeleri gerekmektedir. Bazı yazılar tamamen özgün olup bize ait olurken bazı yazılar farklı kaynakların iyi sentezlenmiş ve emek verilmiş özetidir. Kullanım Şartları yayınlanana dek bir süre bu şekilde faydalanılmak istenilen kaynağın türüne göre sizlere kişisel bilgilendirme yolu ile yardımcı olacağız.

Tespit Meclisi’nde bulunan görsel ve metinlerin habersiz bir şekilde kullanımı ise (özellikle bahsedildiği gibi özgün içeriğin) emeğimizin çiğnenmesi anlamına gelip aralıklarla yapılan araştırmalar neticesinde tespiti halinde hakkımızı savunacağımızı sevgili okuyucularımıza belirtiriz. Hassasiyetiniz için teşekkürler.