Politik Biyografi Filmleri

Tarihi öğrenmede temel kaynak olarak akla ilk kitaplar gelmekte ancak filmler de tarih öğreniminde faydalanılabilecek araçlardan biri. Bu yazı ile birlikte tarihi konulara sahip filmleri listelemeye ve film kategorimizi oluşturmaya başlıyoruz. Özellikle politik alandaki çeşitli türde filmleri sizlere listeleyeceğiz. İlk olarak biyografi alanında bir kısmını bildiğinizi düşündüğümüz, bir kısmı ise daha az popüler olan filmlere burada yer vereceğiz. Zamanla okurlarımızın da katkısıyla bu listeyi genişleterek bu alanda önemli bir kaynak haline getirmeyi umut ediyoruz.

1-) GANDHI (Yıl: 1982 Süre: 3 s.11 dk. IMDB Puanı: 8.1)

gandhi

Bazen filmin uzun süresi ve çekim tarihi üzerinden uzun zaman geçmesi insanları filmi izlemeyi ertelemeye itebiliyor. Ancak önyargılarınızdan sıyrılıp filmi izlediğinizde IMDB puanının hakkını verdiğini göreceksiniz. Politik tarih açısından son derece önemli bir yere sahip olan Gandi’nin hayatına tanık olmak için de bu film önemli bir fırsat.

2-) LINCOLN (Yıl: 2012 Süre: 2 s. 30 dk. IMDB Puanı: 7.4)

Abraham Lincoln

Amerikan tarihinin en önemli isimlerinden biri Abraham Lincoln. Ülkenin ikinci kurucusu olarak da adlandırılmakta. İç savaş içerisinde olan bir ülkeye liderlik etmiş ve birliği sağlamış olması onu diğer başkanlardan ayıran özelliği. Yaşam öyküsü ise en az başkanlığı kadar dikkat çekici. Film iç savaşın olduğu döneme odaklanmakta ve Lincoln’un bu süre zarfında aynı zamanda köleliği kaldırmak amacıyla parlamentoda verdiği mücadeleye dikkat çekmekte.

3-) J. EDGAR (Yıl: 2011 Süre: 2 s. 17 dk. IMDB Puanı: 6.6)

J. Edgar

Amerikan istihbarat örgütü FBI’ı kuran kişinin kim olduğunu çoğu insan bilmez. J. Edgar Amerikan siyasi tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle istihbarat alanında getirdiği yenilikler, iç politik mücadelelerdeki ağırlığı ve iddiaya göre Amerikan başkanlarına dahi şantaj yapabilecek düzeyde bir konuma sahip olması hakkında film çekilmesi için yeter de artar sebepler. Film biraz ağır işlemekte ancak her ayrıntısı tarihi bir ders niteliğinde. Bu bakımdan Google’da araştırma yaparak izlemek bile tavsiye edilir.

4-) SNOWDEN (Yıl: 2016 Süre: 2 s. 14 dk. IMDB Puanı: 7.3)

Snowden

Edward Snowden yakın dönemin tanıdık ismi. Amerikan istihbaratı NSA’nın illegal biçimde topladığı verileri basınla paylaşmış ve vatan haini suçlaması ile ülkesini terk etmişti. Usta yönetmen Oliver Stone imzası ile onun hayat hikayesini izlemek gayet sürükleyici bir aktivite.

5-) IN THE NAME OF THE FATHER (Yıl: 1993 Süre: 2 s. 13 dk. IMDB Puanı: 8.1)

in the name of the father

Türkçeye ‘Babam İçin’ adı ile çevrilmiş olan bu filme konu olan hayat hikayesi listedeki diğer hikayelerden biraz farklı. Gerçek bir olaydan yola çıkan bu filmde IRA örgütünün Londra’da gerçekleştirdiği bombalı bir saldırı yer alıyor. Saldırı ve sonrasında yaşanan mahkeme süreci ise tarihe geçmiş olmakla birlikte adalet, devlet, istihbarat gibi konularda önemli mesajlar içermektedir. Gerry Conlon’un hayat hikayesini izleyeceğiniz bu filme konu olan dört insan ise ‘guildford four’ olarak hafızalara kazınmıştır. Guildford’taki saldırı ile haksız yere suçlanmaları bu ismi almalarına neden olmuştur. Daha fazla spoiler vermemek için direnmeden izlenmesi tavsiye edilir.

6-) ENIGMA (Yıl: 2014 Süre: 1 s. 54 dk. IMDB Puanı: 8.0)

enigma

İkinci Dünya Savaşının adeta kaderini değiştiren Alan Turing’in hayat hikayesini anlatır film. Ekibi ile birlikte Almanların gizli haberleşme ağında kullandıkları Enigma’nın kodunu kıran bu bilim adamının hikayesi Savaşın farklı bir boyutunu da gözler önüne sermekte. Film tarih severler dışında biyografi severler için de gayet tatmin edici. Savaş ve edinilen amaç dışında bir insanın kişisel yaşamına da gayet derin bir bakış açısı ile tanıklık ediyorsunuz.

7-) DARKEST HOUR (Yıl: 2017 Süre: 2 s. 5 dk. IMDB Puanı: 7.4)

churchill

1940 yılında Batı Avrupa’nın en önemli lideri Winston Churchill’i izliyoruz bu filmde. Savaşa girip girmeme gibi çok sayıda kritik kararın sorumluluğu üstünde olan bu devlet adamını konu edinen bir film tarih severler için zaten izlenmeyi hak eder diye düşünüyoruz. Churchill’i canlandıran Gary Oldman bu film ile Oscar almaya hak kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.