Yaşam Amacımı Nasıl Bulabilirim?

Günümüzde çok sayıda insan, hayatının merkezinde olmasını gerektiğini düşündüğü bir anlama ihtiyaç duymakta. Hayatını adayabileceği veya peşinden koşabileceği, inandığı bir amaca sahip olmayı istemekte. Peki aradığımız şeyi gerçekten ne kadar doğru tanımlıyoruz? Düşlediğimiz ‘yaşam amacı’ ne kadar gerçek?

Passion & Purpose kitabının yazarlarından biri olan John Coleman okurlarından gelen ‘yaşam amacı’ temelli çok sayıda soru sonrasında insanların bu kavramla ilgili çok ciddi yanılgılar içinde olduklarını düşünmeye başlıyor.

Yaşam amacımızı nasıl bulabiliriz sorusunu baz alarak bu kavram hakkında yanlış yorumlanan bazı önemli kısımlara üç başlık altında açıklama getiriyor:

1-) AMAÇ BİR GÜN ANİDEN ORTAYA ÇIKMAZ

Sosyal medyada Mark Twain’e atfedilen bir söze çok sık denk geldiğini belirtiyor yazar: ‘Hayatının en önemli iki gününden biri doğduğun diğeri ise nedenini bulduğun gündür.’ Böylesi bir açıklamayı yazar, amacın ‘Hollywood versiyonu’ olarak niteliyor. Tıpkı Matrix filmindeki Neo veya Yıldız Savaşları filmindeki Rey gibi hepimiz tüm hayatımızı kaderin bize önemli bir çağrıda bulunmasını bekleyerek geçiriyoruz.

Bu noktada hataya düşmemek gerek. Bir şekilde böylesi bir çağrı bazı insanlar için mümkün olmuş olabilir ama bu çok nadir görülen bir şeydir. Üniversitedeki ortalama 20 yaşındaki bir genç ile işinde doyuma ulaşamamış 40 yaşında birinin hayatlarına anlam katacak sihirli değneği aramaları yaşamlarının hüsranla neticelenmesine yol açabilir. (bknz: Hayatı Anlamlı Kılmak Sıra Dışı Olmaktan Mı Geçiyor? )

Amaç bulunan bir şey değildir, inşa edilen bir şeydir cümlesini yazısının başlığı yapan Coleman, neredeyse her işin içerisinde anlamlı amaçlar taşıdığını vurguluyor. Örneğin okul servisi şoförleri çok sayıda sorumluluk taşımaktadır: Çocuklarla ilgilenmek, onları güvende tutmak, eğitim almalarına yardımcı olmak gibi. Hemşireler insanların tedavilerinde önemli roller aldıkları gibi onlara yaşamlarının zor zamanlarında yardımcı da olmaktadırlar. Kasiyerler cana yakın davranarak birinin gün içerisinde neşelenmesine yol açabilir. Elbette bazı işlerde manayı ve amacı bulmak daha kolay iken bazı işlerde bu konuda ekstra çaba sarf etmek gerekebilir.

2-) AMAÇ TEK BİR ŞEYDEN İBARET DEĞİLDİR

Yazarımıza göre ikinci yanlış anlaşılma ise amacın bütün hayatı kaplayan tek bir şeyden ibaret olduğuna dair inanç. Rahibe Teresa yaşamını fakirlere yardıma adadı. Samuel Johnson tüm benliğiyle kendini yazmaya verdi. Ancak yaşamlarında farklı amaçlar da mevcuttu. Rahibe Teresa’nın fakirlere yardım etmesi onun kutsal inanca olan bağlılığının bir parçasıydı. Samuel Johnson da yazmak dışında bulunduğu toplulukta yardımsever bir insan olarak bilinir ve fakirlerle kişisel olarak ilgilenirdi.

Tıpkı bu örneklerde olduğu gibi birçoğumuz çok sayıda amaca sahip olacak hayatında. Yazar kendisi için bu amaçların çocukları, evliliği, yazıları, mesleği ve sosyal çevresi olduğunu belirtiyor. Çok sayıda amaç bize işimizde ve yaşantımızda anlam bulmamıza yardımcı olacaktır.

3-) AMAÇ ZAMANLA DEĞİŞEBİLİR

Günümüzde insanlar aynı anda çok çeşitli kariyer alanlarına sahip olabiliyor. Farklı iş alanlarına yönelebiliyor. Yalnız işinizi ister değiştirin ister değiştirmeyin yine de ömrümüzde çok farklı dönemlerden hepimiz geçiyoruz: Çocukluk, ergenlik, ebeveynlik gibi…

Bu dönüşüm süreci son derece doğal ve iyi bir şey. Amacın kaynağı zamanla değişebilir. 20 yaşında amaçladığınız şey ile bugünkü amacınız doğal olarak tamamen farklı.

Yaşam amacımı nasıl bulabilirim? Bu yanlış bir soru. Elimizde olanları bir amaç uğruna bağışlamalı, yaşantımızda kendiliğinden gelişen farklı anlamlı alanlara açık olmalı ve zamanla gerçekleşen değişimle uyum içinde olmalıyız. ‘Amaç’ ile neyi kastettiğimizi daha iyi ifade edebilirsek onun varlığına ve yaşantımızdaki rolüne daha iyi tanıklık edebiliriz.

Not: Bu yazıya kaynaklık eden makaleye ulaşmak için tıklayınız.

One thought on “Yaşam Amacımı Nasıl Bulabilirim?

  1. daha geçen kardeşimle konuştuk bunu. bazıları amaç bulmak konusunda sıkıntı çekmiyor pek. garip ama okulda ortalamayı yüksek tutmak, sınıfta en iyi sunumu yapmak, iş yerinde patronun gözünde en iyi çalışan olmak gibi şeylerden gerçekten tatmin olan insanlar var. duruma göre amaç şekillendirmekte pek zorlanmıyorlar. ama yaşam amacım ne diye soracak insana bunlar yetmiyor zaten. ben bu konuda kesinlikle insanın geçici olmayacak bir ilgi alanının olması gerektiğini düşünüyorum. yani buna amaç mı deriz bilmiyorum çünkü amaç deyince ulaşılacak bir şey gibi oluyor. araba aldım, ev aldım, maaşım yükseldi değil. zanaat olur, sanat olur, ilgisi olan konular üzerine düzenli araştırmalar yapmak olur. böyle şeyler yarı yolda bırakmıyor amacım ne diyen insanı. diğerleri hep boş gibi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.