İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

İnsanlar genelde sadece sonuçla ilgilenme eğilimindedirler. Koca bir süreci es geçerek hızlıca neticeye bakarak değerlendirme yaparlar. Sonuca götüren yoldaki yani insan hayatındaki inişleri, çıkışları, acıları, çabaları, kaybedişleri, hayatın cilvesini, kritik dönemeçleri nedense pek merak etmezler.

Bundan dolayı kimse ikinci olanı konuşmaz, bir eserin ortaya çıkış sürecini çok az kişi bilir, insanın hakim olamadığı onca değişkenin süreci nasıl etkilediğini kimse önemsemez, verilen doğru veya yanlış kararın arkasındaki ‘seneler’ fark edilmez.

Can Yayınları

Stefan Zweig, ‘İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar’ kitabında ise güney kutbuna ilk kez ayak basan ikinci ekibin öyküsünü yazar, Waterloo savaşında beklenmeyen şekilde büyük bir sorumlulukla karşılaşan ve verdiği kararla insanlığın kaderine etki etmiş komutan Grouchy’i anlatır, yazdığı marş hiçbir etki bırakmadan unutulup gitmişken sıradan bir Fransız’ın sebepsizce söylemeye başlamasıyla tüm ülkeye yayılıp sahiplenilmesinin hikayesini ve yazarının inişli çıkışlı hayatını konu edinir, Dostoyevski’nin kurşuna dizilmekten kurtuluşunu, kısa bir süre içerisinde yaşamın tüm yönlerini en derinine kadar hissettiği o anları şiirsel bir dille betimler. Bunun gibi toplamda on dört tarihi an, kaderin cilvesi, insanın öyküsü, zirvenin serinliği, başarısızlığın yakıcılığı bulunur kitapta.

Tarihin akışı içerisinde veya bir insanın ömrü boyunca sıradan, rastlantısal görülen olayların, kararların, başa gelenlerin aslında ne kadar büyük sonuçlar doğurabildiği gerçeği gözler önüne serilir bu yaşanmışlıklarda. Günümüz değerlerine göre başarı ile başarısızlık arasındaki farka sebep olan şey sorgulatılır insana. Kişinin hayatındaki tüm iniş çıkışlara karşı gösterdiği refleks ve bu alt üst oluşlarda hissettiği duyguların ne kadar etkileyici olduğu gösterilir okura.

Stefan Zweig bu kitabında tarihi anlar ile insanlığı bir potada eriterek okuyucuya çok şey anlatır.

2 thoughts on “İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

  1. satranç’la amok koşucusu’nu çok sevmiştim. bunun da konusu ilgimi çekti şimdi. kitap okuyamayan odaklanamayanlar için bile etkili oluyor zweig kitapları.

    1. Merhaba ‘isimsiz’;

      dediğiniz çok doğru. zweig kitapları betimlemelerindeki sürükleyiciliği ile odaklanma sorunu olanlar için iyi bir tercih olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.